Naturalna woda lecznicza Jan to silnie hipoosmotyczna szczawa wodorowęglanowo-wapniową z zawartością chlorków. Woda ma działanie moczopędne, wypłukuje złogi, jest odpowiednia do stosowania w leczeniu kamicy nerkowej i innych schorzeń nerek i dróg moczowych, uwalnia od kamieni nerkowych i zapobiega ich powstawaniu wspomaga postępowanie przy miażdżycy i cukrzycy (w połączeniu z wodą „Zuber”). Woda Jan ponadto pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Rozpuszczone w niej składniki mineralne biorą udział w gospodarce wodno-elektrolitowej.
Dawkowanie:
W leczeniu: ściśle według wskazań lekarza.
Profilaktycznie: ok. 500 – 700 ml (w indywidualnych przypadkach więcej) 3 x dziennie, 30-45 minut przed posiłkiem.
Wodę pić powoli, małymi łykami, o temperaturze takiej jaką posiada na wypływie, gdyż jej ogrzanie z powodu wytrącania się niektórych składników mineralnych może skutkować utratą właściwości biochemicznych.
Wodę Jan można stosować w połączeniu z wodą Zuber, w stosunku 1:1 (100 ml : 100 ml) w leczeniu nieżytów nadkwaśnych oraz w stosunku 1:3 (100 ml wody Zuber : 50 ml wody Jan) w schorzeniach pęcherzyka żółciowego, wątroby, trzustki i przemiany materii. Celem zmniejszenia zawartości dwutlenku węgla w wodzie, mieszankę wód Zuber i Jan pijemy lekko podgrzaną w łaźni wodnej (ok. 40°C). W ten sposób unikniemy podrażnienia śluzówki i wzmożenia działania żółciopędnego i żółciotwórczego.
Osad w wodzie jest zjawiskiem naturalnym.
Na godzinę przed piciem nie należy spożywać surowych owoców i jarzyn.
Ogólna zawartość składników mineralnych: 587,70 mg/l
Aniony:
Wodorowęglanowy - 329,50
Chlorkowy - 51,50
Siarczanowy - 39,75
Kationy:
Wapniowy - 103,30
Magnezowy - 16,70
Sodowy - 15,76
Potasowy - 1,60
Pojemność: 5L